چاپ        ارسال به دوست

شناسايي و ثبت یک گونه جدید باکتریایی از خانواده ی پلنوکوکاسه

در راستای توسعه ذخایر میکروارگانیسم های بومی کشور، محققان بانک میکروارگانیسمهای مركز ملي ذخاير ژنتيكي و زيستي ايران برای اولین بار موفق به جداسازی و شناسایی کامل  یک گونه از جنس Planomicrobium شدند.

دکتر سید مجید تولیت، سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران به روابط عمومی مرکز در خصوص این گونه جدید گفت: گونه مذکور طی مطالعات بنیادین بر روی اکوسیستم های طبیعی ایران، از تالاب میقان  در استان مرکزی جداسازی شد تالاب کویری میقان در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی اراک و جنوب غربی داوودآباد قرار گرفته است. وسعت تالاب حدود ۲۵۰۰۰ هکتار است که شامل دریاچه با سه جزیره در وسط، قسمت کویری و دشت‌های اطراف می‌شود. این تالاب دارای ویژگی‌های بوم‌شناسی خاصی است، از جمله اینکه سالانه تعداد زیادی از پرندگان مهاجر را در خود جای می‌دهد که در میان آنها بعضی از گونه‌های نادر و حمایت شده دیده می‌شوند.

تولیت افزود: مطالعه جمعیت گیاهی و جانوری تالاب تا حدود زیادی انجام شده است مع الوصف بررسی جمعیت میکربی گزارش نشده بود لذا این مرکز با هدف بررسی فلور میکربی و یافتن میکروارگانیسم های توانمند با پتانسیل های بیوتکنولوژیک طرح تحقیقاتی خود را روی منطقه مذکور آغاز کرد. سویه مذکور طی این تحقیقات  جداسازی شد و شناسایی آن به صورت کامل با همکاری موسسه DSMZ آلمان انجام شد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به پتانسیلهای بیوتکنولوژیک اعضای خانواده  Planococcaceae از جمله تولید آنزیم های هیدرولازی، بیوسورفکتانت ها و سایر متابولیت های ارزشمند، امید است سویه مذکور ذخیره ارزشمندی برای مطالعات کاربردی آتی فراهم آورد. 

شایان ذکر است  باکتری شناسایی شده با نام علمی Planomicrobium iranicum  در معتبرترين ژورنال بين المللي سيستماتيك میکروبیولوژی (  IJSEM) منتشر شد و با شماره دسترسي IBRC-M 10928T در بانك ميكروارگانيسم هاي مركز ملي ذخاير ژنتيكي و زيستي ايران نگهداري مي شود. 

 


٠٨:٢٩ - سه شنبه ٣ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ١٢٣١    /    تعداد نمایش : ٨٩٠