چاپ        ارسال به دوست

موفقیت محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در توسعه فرایند تولید بذر خیار هیبرید

خیار یکی از بیشترین محصولات صیفی مصرفی مردم محسوب می شود به طوریکه سالانه میلیون ها دلار فقط صرف واردات بذر خیار هیبرید به کشور می شود ولی متاسفانه تا کنون در خصوص اصلاح و تولید بذر این گیاه مهم اقتصادی تلاش قابل ملاحظه ای صورت نگرفته است.

دکتر سیدابوالحسن شاهزاده فاضلی، رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در این خصوص به روابط عمومی مرکز گفت:  به طور کلی توده های بومی خیار ایران با وجود طعم مناسب به دلیل اینکه به صورت هیبرید تهیه و انتخاب نشده است دارای عملکرد پایین می باشد و در نتیجه جایگاهی در میان ارقام هیبرید مورد کشت در کشور ندارند. در حقیقت بذور مورد استفاده جهت تولید خیار در ایران غالباً ارقام تجاری وارداتی هستند که سالیانه حجم وسیعی از آن ها وارد کشور شده و باعث خروج ارز نسبتاً زیادی می شود.

وی افزود: با ایجاد لاین های مناسب از نمونه ها بومی ایران می توان بذور هیبریدی به دست آورد که محصول حاصل از آن ها هم دارای طعم و عطر مناسب و هم برخوردار از عملکرد مناسب باشد.

فاضلی در ادامه خاطر نشان کرد: در این راستا مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران طرحی را تحت عنوان " تولید اینبرد لاین و بذر هیبرید در خیار" در دست اقدام دارد و محققان این مرکز تا کنون موفق به جمع آوری توده های بومی ایران، بهینه سازی تکنیک کشت توده های بومی در سیستم هیدروپونیک و تولید چند نسل از خیارهای مذکور با اعمال روش های اختصاصی اصلاحی گردیده اند.

 شایان ذکر است این روش تا رسیدن به خلوص و تولید لاین در خیارهای منتخب و حصول هتروزیس ادامه خواهد داشت و نتایج آن با ارقام خارجی مورد مقایسه قرار خواهند گرفت.

 

 


١١:١٦ - چهارشنبه ١٠ مرداد ١٣٩٧    /    شماره : ١٢٠١    /    تعداد نمایش : ١٦٦١