جایزه فرزانه با هدف تجلیل و بزرگداشت مقام والای بانوان فرهیخته این سرزمین و در جهت گرامیداشت و الگوسازی تلاشها و شخصیت ارزنده زنده یاد دکترپروانه فرزانه، عضو هیئت علمی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران جایزه ویژه ای تحت عنوان ”جایزه فرزانه در حوزه علوم زیست پزشکی” اعطا می شود.
دکتر پروانه فرزانه دانشمندی خستگی ناپذیر بود که با همتی والا بانک سلول های جانوری و انسانی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران را با بیش از هزارو چهارصد ردۀ سلولی تاسیس نمود. اکنون این بانک، مجموعه‌ای از توانمندی‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در حوزۀ علوم سلولی، زیست‌فناوری و پزشکی برای تأمین نیاز مراکز علمی، دانشگاهی، صنعتی و کمک به حفظ گونه های کمیاب کشور فراهم آورده است. بدین ترتیب او پروانه‌ای شد ماندگار در تاریخ علم زیست‌شناسی ایران. او که تمام امید و ایمان خود و باورهای اعتقادیش را برای حفظ ذخایر زیستی کشور به کار گرفت، خود ذخیره ای کم نظیر برای الگوسازی برای جوانان آینده ساز این سرزمین است. امید است این بزرگداشت الهام بخش مناسبی از همراهی تعهد و تخصص، برای جوانان این سرزمین مهیا نماید. 
شرایط و نحوه انتخاب و اهدای این جایزه به شرح ذیل است:
 
اعتبار و فراخوان جایزه در سال 1400 توسط معاونت محترم رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تامین و اجرا می شود.
نامزدی برای دریافت جایزه پروانه فرزانه بر مبنای یک اثر یا دستاورد برجسته نظری یا کاربردی در حوزه‌ زیست‌پزشکی و به بانوان اهدا می‌گردد. مجموعه فعالیت‌ های علمی یا اثر کلی یک فرد بر حوزه‌های علم و فناوری، در گام بعدی مورد توجه داوران قرار می‌گیرد. ثبت ‌نام از سوی خود فرد امکان‌ پذیر نیست و برنده نهایی هیئت داوران از بین نامزدهای معرفی شده توسط دانشگاه‌‌ها و موسسات و انجمن‌های علمی مرتبط یا دانشمندان و شخصیت‌های علمی به دبیرخانه، انتخاب خواهد شد.
دبیرخانه: مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران
ایمیل دبیرخانه: info@ibrc.ir
تلفن: 88525383